11 sposobów na pokoje od strony północnej

Pokoje od strony północnej kojarzą nam się źle. Od razu wyobrażamy sobie chłodne i ciemne pomieszczenie, ale wcale nie musi tak być. Nie zrażaj się do strony północnej, nie wierz w to, że od tej strony nie powinno być okien, sypialni, salonu czy tarasu – wszystko jest dla ludzi i na wszystko też jest sposób.


Etap projektowania

Nie da się uniknąć strony północnej i już na etapie projektowania należy wziąć ją pod uwagę. Najpierw warto przeanalizować własne oczekiwania i potrzeby, następnie przemyśleć to w jakim stopniu lubimy słońce i w jakich pomieszczeniach się ono u nas sprawdzi. Na przykład czy lubimy wstawać o wschodzie słońca, czy zasypiać o zachodzie, może wolimy ciepłą sypialnię (od południa), albo neutralnie (od północy), bo przecież  tylko tam śpimy.

Nie wierz w to, że od strony nie powinno być okien, możesz nawet przeanalizować od północy taras, kiedy na przykład preferujesz przesiadywanie w cieniu niżeli w upalnym słońcu, a latem (maj-lipiec) i tutaj dotrą promienie zachodzącego słońca (o ile nic w twojej okolicy ich nie zasłoni). Chodzi mi o to, abyś zadbał o własne preferencje.


A co jeśli już jest zaprojektowane

Niestety czasami nie mamy wpływu na to, jakie pomieszczenia znajdują się od strony północnej, ale to nie znaczy, że trzeba się tym martwić. Jest na to kilka sposobów. Najważniejsze to, aby wnętrze rozjaśnić i ocieplić.

 1. Światło dzienne – zadbaj o to, by tego światła wpadało do środka jak najwięcej. Dzięki temu wnętrza będą przestronne, ciepłe i świeże.  Nie blokuj dostępu światła niepotrzebnymi przedmiotami ustawionymi w oknie.
 2. Kolory – od jasnych barw promienie odbijają się znacznie lepiej, stąd zadbaj o jasne ściany, ale nie tylko:
 3. Faktury – od gładkich powierzchni promienie odbijają się znacznie lepiej niżeli od chropowatych. Lakierowane fronty mebli także pomogą rozświetlić pomieszczenia. Co prawda faktura jest bardzo potrzebna w urządzaniu wnętrz, ale przemyśl jej usytuowanie.
 4. Ciepłe materiały – drewno jak i drobne drewniane elementy bardzo ocieplą wizualnie wnętrza. Nie zapomnij także o przyjemnych tkaninach.
 5. Zasłony i firany – uważam, że zasłony dobrze wyglądaj w oknach, ale prawdą jest, że kradną przestrzeń i zawężają światło przechodzące przez okna. Dlatego jeśli możesz sobie na to pozwolić zrezygnuj z nich lub rozsuń jak najbardziej na boki. Co do firan, także kradną światło, a na pewno bardzo je tłumią, wybierz jak najmniej wzorzyste firany. Możesz też właśnie firany zastosować jako zasłony.
 6. Meble – wspominałam już, że lakierowane fronty dobrze odbiją światło, ale oczywiście nie musisz się na nie decydować. Dobrze sprawdzą się też meble ażurowe, szklane, a także na smukłych nóżkach. Staraj się unikać czarnych masywnych mebli.
 7. Kwiaty – podświadomie wpływają na świeżość w domu / mieszkaniu. Nie rezygnuj więc z nich. Wybierz odpowiednie kwiaty dla strony północnej i nie stawiaj ich bezpośrednio w oknie.
 8. Lustra – oto przedmiot idealnie odbijający światło, ale lustra w dziwnych i nieprzemyślanych kątach mogą źle wyglądać. Z drugiej strony odbiją światło tymczasowo.
 9. Dodatkowe lampy – oczywiście, że się sprawdzą dodatkowe lampy i dobrze jest mieć je w każdym kącie nie tylko w pokojach od północy.
 10. Coś co kochasz – oto wisienka na torcie. Nie zrażaj się do pomieszczeń bez słońca. Postaw w nich coś co ci się bardzo podoba, coś sentymentalnego, a może odważnego. Urządź ciekawie i odważnie, dzięki temu będziesz lubił/ lubiła w nich przebywać.
 11. Na koniec: złoty środek – powyższe punkty to jedynie zbiór zebranych propozycji, ale w aranżowaniu wnętrza zadbaj o złoty środek. Czyli nie wszystko na raz, a na poniższych przykładach postaram się przybliżyć ci nieco temat.

Z powyższych punktów możesz stworzyć takie wnętrze:

Ale jest ono nieco nudne, nie uważasz?

Styl industrialny

Przyjrzyjmy się więc wnętrzom industrialnym, w których bardzo często pojawia się faktura i czarny kolor. Zwróć uwagę jak rzadko pojawiają się tutaj zasłony. Okna najczęściej są w całości wyeksponowane, a dopływ światła nie jest niczym blokowany.

Nawet w pokojach od północnej strony nie brakuje różnych faktur czy to cegły czy betonu, a dzięki pozostałym dodatkom ostateczny wygląd podzielić można na dwie wizje:

 •      Jasne i przestronne powierzchnie, gdzie często któraś z płaszczyzn pomalowana jest na biało, a dodatki są minimalistyczne i ażurowe.
 •     Przytulne i ciepłe wnętrza, gdzie ilość ciepłej faktury cegły i drewna nadaje wnętrzom przyjemnego klimatu.

Na koniec kilka przykładów, kiedy pokoje są po prostu ciekawe choć ciemne. Mimo wszystko są przytulne, intymnie ciepłe i wydają się być przyjemne. Pamiętać należy o tym, że aby wnętrze było atrakcyjne dobrze jest urządzić je w odważny sposób, tak aby spełniało wszystkie swoje funkcje dbając o nasz komfort.

Ściskam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *