5 sposobów na małe wnętrza

Małe pomieszczenia to głównie cecha mieszkań w blokach, mieszkań od deweloperów, niektórych kamienic czy familoków, a także wielu projektów domów. Małe izby mają swoje atuty, ale także wady, a jedną z nich jest to, że nie wiadomo jak zagospodarować małe przestrzenie. Dzisiaj przedstawiam Wam 5 sposobów na małe wnętrza.

5-sposobow-na-male-wnetrza

Zbyt duże meble

Wybierasz się do sklepu i widzisz ciekawą dużą rogówkę. Podoba ci się jak nic innego przedtem. Sprawdzasz wymiary – pasują! No to kupujesz nową rogówkę. Co jest nie tak? Rogówka jest duża. Nawet jeśli wymiarowo zmieści się do twojego salonu, optycznie go przepełni tak, że przestanie cieszyć twoje oko. Lepiej wybrać coś mniejszego i praktyczniejszego: duża rogówka, na której usiądą 3 osoby, czy mniejsza sofa, na której usiądą trzy osoby?

Tak samo będzie ze stolikiem kawowym. Zastanów się czy nie wybierasz zbyt dużego modelu. Albo dywan, który idealnie potrafi wygospodarować przestrzeń i wyznaczyć jej granice, niestety zbyt wielki przyniesie myśl, że wszystko się tutaj ledwo mieści.

Przeanalizuj też wizualnie różne materiały. Meble na smukłych nóżkach, albo z cienkim blatem lub z przeszkleniami dodadzą przestrzeni, gdyż wydają się być lżejsze i smuklejsze.

Jak dla mnie istotną rzeczą jest: odsunięcie sofy i foteli od ścian. To ważna rzecz, bo kiedy meble stoją na środku (wystarczy po 20 cm od ściany) przywodzą na myśl, że pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości.

Światło dzienne

Zadbaj o to by do środka docierało jak najwięcej światłą dziennego. Okno, a w szczególności uchylone lub otwarte podświadomie sugeruje nam, że mieszkanie jest świeże, czyste i przestronne. W dodatku odbijające się od różnych płaszczyzn promienie rozświetlają przestrzeń i optycznie ją powiększają.

Przedmioty kradnące przestrzeń

Jest kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć. Po pierwsze zasłony kradną przestrzeń. Wybieraj więc opcję z delikatnymi firanami lub całkiem zrezygnuj z zasłon. Po drugie wielkie galerie naścienne, także kradną przestrzeń, ogranicz więc dekoracje ścienne do minimum. Po trzecie wzory na dywanach, ścianach i tkaninach wybieraj i dobieraj ostrożnie, ich zbyt duża ilość może wnętrze przytłamsić. Minimalistyczny w przedmioty look doda objętości.

Kolory ścian i sufitów

Pewnie przypuszczasz już, że zaproponuję ci białe ściany i sufity? Ależ nie! Wybierz kolory jakie uważasz za najbardziej pasujące do twojej osobowości, bo kolory są potrzebne w naszych domach. Wybierz je jednak rozważnie. Chłodne kolory powiększają przestrzeń, a ciepłe ją zmniejszają. Jeśli zadbasz o dużą dawkę światła dziennego (punkt 2) przestrzeń się poszerzy, gdyż światło odbije się od płaszczyzn.

Istotny może być też kolor sufitu. Zazwyczaj jest on biały, ale zachęcam cię do eksperymentowania. Ciemny sufit „się obniży”, dzięki czemu ściany się rozsuną, ale nie polecam tego robić w pomieszczeniach, gdzie sufit jest zbyt nisko.

Sprytne rozwiązania na przechowywanie

Kolej polepszania komfortu naszego życia kieruje się wciąż  w stronę większego posiadania majętnego. Większość z nas nie jest minimalistami, choćbyśmy tego chcieli. Musimy więc zadbać o przechowywanie przedmiotów jak i ciuchów. Jeśli masz taką możliwość wygospodaruj garderobę. Jeśli nie, musisz kreatywnie rozważyć wiele opcji przechowywania. Jak na przykład ukryte szuflady pod łóżkiem, otwierana sofa, półka lub szufladka pod stolikiem kawowym, a nawet szafka z półkami za sofą czy zagłówkiem łóżka.

Czy któryś z punktów Was zaskoczył?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *