Coś więcej o projektowaniu wnętrz

Tym razem coś więcej o projektowaniu wnętrz. Tak jak zwykle robię to ostatnio opiszę kolejność wydarzeń, wstępną zakładaną wycenę i inne formy współpracy.

Pierwsze kroki

Najpierw oczywiście konsultacja i wstępna rozmowa o oczekiwaniach i celu projektu. Później na pewno musi zostać przeprowadzona inwentaryzacja przedmiotowej inwestycji. Początkowo stworzę koncepcję układu funkcjonalnego z rozmieszczeniem umeblowania i najważniejszych urządzeń. Każdą z wersji omówię i wybierzemy tę, która najbardziej przypada ci do gustu.

Stylistyka i wizualizacja

Później przejdziemy do określenia stylistyki. Początkowo tworzę tablice koncepcyjne, tzw. moodboardy, gdzie komponowane są ze sobą proponowane materiały i rozwiązania. Później tworzę wizualizacje wybranych pomieszczeń (widoki 3D) bez renderingu. Obrazuję ogólne zasady rozwiązań estetycznych, materiałowych i kolorystycznych. Wszystko podlega całkowitej dyskusji i obejmuje zmiany (w rozsądnej ilości), dlatego, że wnętrze ma jak najbardziej odzwierciedlać obrany cel. Na końcu wykonuję kompleks rysunków technicznych oraz wizualizacje wraz z renderingiem oraz listę zakupów. W liście zakupów znajdują się wszystkie proponowane materiały, meble, oświetlenie i urządzenia jakich dotyczy projekt.

Dodatki

Dodatki traktuję jako usługę stylizacji i znajduje się ona jedynie w części opisowej i koncepcyjnej. Nie wszystkie proponowane przedmioty dekoracyjne znajdą się na wizualizacjach. Obrazy mogą też przedstawiać przedmioty podobne do tych proponowanych, mają one na celu przedstawienie ogólnego wizerunku lokalu. W części technicznej znajdzie się opis proponowanych cech poszczególnych dodatków, jak dobór roślin, tkanin, czy dodatkowego oświetlenia.

Wycena

Tak jak zawsze mówię (i piszę) wolę wyceniać rzeczy na miejscu, albo podczas pierwszej konsultacji. Potrzebuję wiedzieć jaki będzie zakres prac i i ich trudność. Oceniam pracochłonność i czasochłonność zadania. Wstępnie można założyć średnią cenę 800zł od pomieszczenia i 1200zł od kuchni czy łazienki. Czyli projekt sypialni wyjdzie cię 800 zł niezależnie czy ma 9 czy 13 m2. Projekt będzie zawierać funkcjonalny układ pomieszczenia, projekt instalacji elektrycznej, stylistykę w postaci tablicy koncepcyjnej, wizualizację 3D, listę zakupów proponowanych mebli, urządzeń i głównych dodatków.  Natomiast cena się zmieni jeśli w sypialni ma powstać np. wydzielona garderoba.

Kuchnia i łazienka wymagają większego nakładu pracy i dobrania wielu materiałów i urządzań sanitarnych czy elektrycznych. Proszę brać pod uwagę, że niektóre pomieszczenia są łączone jak salon z jadalnią i kuchnią, czy nawet sama kuchnia z jadalnią i cena na pewno będzie inna. Zastanawiałam się jeszcze co z pomieszczeniami małymi jak kuchnia, która ma np. 8m2. Wszystko zależy od głównych założeń i trudności. Możliwe, że cena zostanie zmniejszona, jeśli zakres prac jest standardowy, ale nie będzie mniejsza niż 100zł/m2.

Online

Jest możliwość pracy online. Wymagam jedynie wykonania inwentaryzacji potrzebnej do projektu.

Podsumowanie

Ja przyznaję, w home stagingu i w stylizacjach czuję się lepiej, bo tak naprawdę to z projektowaniem wnętrz nieco zaczynam. Nie jestem architektem, a asystentem konstruktora, więc nie powiem, że wiedzy technicznej mi brak. Obawiam się braku doświadczenia w wykonywaniu samych tego typu projektów. Rysunki techniczne są dość szybkie, siadam i rysuję, natomiast projektowanie traktuję jako proces złożony. Jest to poszukiwanie inspiracji i pomysłów. Jest to praca 24 godziny na dobę, robienie zapisów w restauracji jak i w środku nocy. Łapanie idei, które później mogą się przydać w projektach, aby te były spersonalizowane i oryginalne. Jest to analiza wszystkich zebranych materiałów, dowodów i poszlak, aby wykonać bardzo dobrze swoja robotę.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *