Czy warto współpracować z biurem nieruchomości

Agenci nieruchomości częściej sieją postrach niż zachęcają do współpracy. Ten rynek jest popsuty i ciężko dzisiaj trafić na rzetelną osobę. Rynek handlem nieruchomości to dość duże profity, a więc i często agenci ds. nieruchomości kojarzą się z ludźmi łapczywymi na pieniądze. Czy warto współpracować z biurem nieruchomości sprzedając nieruchomość?

Zastanów się ile byś poświęcił/a z zarobku na swoim mieszkaniu na odstępne dla agenta? 2 tysiące, a może 15 tysięcy? Ceny i tak często nie brzmią najlepiej, a najgorsze jest to, że najpierw podpisujesz z biurem umowę, a potem widzisz czy biuro cokolwiek robi, aby pomóc sprzedać ci nieruchomość. No i przecież zdarzyć się może, że nie zrobi nic, a umowa jest taka, że zarobek się im należy.

Nie będę się tutaj rozpisywać nad umowami i zarobkami agentów ds. nieruchomości, bo nie jestem od tego i wiem, że są też biura, a raczej ludzie, którzy potrafią do tematu podejść po ludzku.

Czy warto współpracować z biurem nieruchomości

Dlaczego warto skorzystać z biura nieruchomości

Sama w temacie współpracy z biurami nieruchomości mam niemiłe doświadczenia i można by powiedzieć, że się zraziłam. Przypuszczam, że jeszcze nie raz kiedy będę chciała zasięgnąć ich pomocy się sparzę. Jednak jakoś tak mam przekonanie, że warto korzystać z biur nieruchomości w takich przypadkach jak:

  • Chcesz drożej sprzedać swoją nieruchomość (mniemam, że ona dobrze wygląda i jest warta tej ceny), wtedy u agentów można skorzystać z ich sieci, na którą łowią także potencjalnych szukających nieruchomości, czy korzystają ze znajomości z innych biur nieruchomości. To może przyspieszyć twoja transakcję.
  • Nie masz czasu na odbieranie telefonów i prezentację nieruchomości dla zainteresowanych twoim lokalem, a może zwyczajnie nie czułbyś się w tym zadaniu najlepiej.
  • Nieruchomość jest posadowiona w „trudniejszej” lokalizacji, wtedy skorzystanie z biura nieruchomości bardziej by ją rozsławiło…
  • No i jeszcze bym powiedziała, że kiedy zależy Ci na czasie też warto zadbać o taką współpracę, gdyż to poszerza grono osób jakie dotrą do twojej oferty.

O tym jak wybrać biuro nieruchomości pisałam w grudniu. Przyznam, że nie mam w tym lepszego doświadczenia, ale są biura lepsze i gorsze i znam pomiędzy nimi różnice. I te różnice, czyli aspekty pomocy ze strony biura nieruchomości są dość ważne, dlatego chcę cię właśnie o nich poinformować w tamtym wpisie.

Home staging

Na razie to tyle atutów jakie przychodzi mi do głowy dlaczego warto zdecydować się na współpracę z agentem ds. nieruchomości. Jednak mimo wszystko nie zapomnij o home stagingu, bo żaden agent nieruchomości tego za ciebie nie zrobi. Co prawda spotkałam się z agencjami, które niby oferują home staging, ale jest on zrobiony niemal zawsze na dostatecznym poziomie. Dlaczego? Bo agencje nieruchomości nie pobierają za to dodatkowego zarobku.

Moja praca często polega zwyczajnie na edukowaniu. Na konsultacji wysłucham twojej opowieści o nieruchomości, a potem sama cię po niej oprowadzę i zaproponuje zamiany. Powiem ci dlaczego są one ważne, co sprawiają i jak poruszą emocje u potencjalnego nabywcy. Dowiesz się dlaczego home staging nie oszukuje ludzi, a pokazuje potencjał twojego lokalu. Jeśli nie będziesz chciał przeprowadzić zaproponowanych przeze mnie zmian samemu, wykonam za ciebie zadanie w całości.

Fotografia wnętrz

Po drugie, oprócz odpowiedniego ubrania pomieszczeń zadbaj o dobre zdjęcia i współpracuj z fotografem wnętrz. Zdjęcia zrobione przez agentów często są śmieszne, a na końcu tego wpisu podrzucę ci pewien link… (dla mnie dość smutny, ale o tym za chwilę). Fotograf wnętrz z doświadczenia wie jak dobrać odpowiednie światło i jak ustawić kadr, aby nie znalazła się na nim jedynie zwyczajna framuga drzwi… i choćby ta framuga była nadzwyczajna, to taki kadr byłby po po prostu zmarnowany.

Czy warto współpracować z biurem nieruchomości

Kiedy nie korzystać z agenta ds. nieruchomości

Moim zdaniem jest wiele przepadków kiedy z agenta nie musisz korzystać:

  • Po pierwsze wtedy kiedy masz czas na odbieranie telefonów i spotykanie się z zainteresowanymi. Moim zdaniem nikt CIEPLEJ nie opisze twojego domu niż ty sam. Jesteś do niego przywiązany i podchodzisz z sentymentem, ale jesteś u siebie i gościsz kogoś jak u siebie. Zaparz herbaty czy kawy i porozmawiajcie.
  • Kiedy masz ładne mieszkanie czy dom, klienci prędzej czy później się znajdą a ty mógłbyś zaoszczędzić na agencie. Mówiąc „ładne” mam na myśli nieco katalogowe… takie z magazynu wnętrzarskiego lub z pinteresta. Ładne mieszkanie jest też często neutralne i wpasuje się w większe grono ludzi. Jeśli masz problem z dobrym stymulowaniem pięcioma zmysłami, zapraszam do mnie.

Jak agencja nieruchomości zniszczyła moją pracę.

Nie wiem jak przyznać się do tej sytuacji jaka zaszła, bo praktycznie grają we mnie emocje. Z drugiej strony wykonałam zlecenie dla klienta i dostałam swoje wynagrodzenie, więc o nic się nie czepiam. Chcę o tym jednak napisać, abyś widział jak potrafią działać agenci ds. nieruchomości. Szkoda mi jedynie współpracy właściciela nieruchomości z biurem nieruchomości, bo wiem jak wiele czasu poświęcił na wybranie najlepszego z nich. Niestety ciągle mi się wydaje, że źle trafia…

A o co chodzi? Mój żal jest o to, że home staging jaki wykonałam w jego cudnym mieszkaniu w ogóle nie jest przedstawiony w ofercie. Tzn. jest, ale zmieniony; spójrzcie sami na link poniżej. Te wszystkie dociągnięte sprzęty, jak lampki, laptopy, telefony… tak: na pewno miały podsunąć komuś myśl, jak tu ekskluzywnie i elegancko… JEDNAK! Co tu robią te ciągnące się kable?

Zmienione poduszki na łóżku w sypialni to pikuś, ale ta narzuta rzucona na łóżko… Może jestem właśnie nieskromna, i choć zawsze skubię te moje narzuty, to tu zdecydowanie źle to wygląda.

Ale najważniejsze: pierwsze zdjęcie oferty. Ta sucha trawa to jakaś MASAKRA.  I jeśli się przypatrzycie zdjęciom to zobaczycie, że na niektórych są suche rośliny, a na niektórych żywe. Część zdjęć jest z mojej realizacji, a część zmienił pracownik biura nieruchomości. 

Dlatego właśnie ciężko jest dziś o dobrego agenta nieruchomości, bo ktoś kto rzetelnie podszedłby do pracy kupiłby kilka świeżych kwiatków (to naprawdę dużo nie kosztuje przy tym co agent zarabia na prowizji z mieszkania), albo przynajmniej usunąłby te suche liście z pierwszego planu na kadrze. To jest chyba najlepszy dowód na to dlaczego warto pracować z home stegerem i fotografem wnętrz.

Osobiście też nie cierpię kiedy logo biura nieruchomości jest zbyt wielkie, albo właśnie znajduje się w centralnej części zdjęcia. To jakoś nasuwa mi na myśl, że nazwa ich biura jest ważniejsza niż Twój lokal.

 Tutaj już macie link do oferty mieszkania. A teraz możesz zobaczyć jak przygotowałam to mieszkanie, a zdjęcia robiła pani fotograf.

home staging gliwice. Czy warto współpracować z biurem nieruchomości
home staging gliwice. Czy warto współpracować z biurem nieruchomości

Współpraca home stagera z agentem

Uważam, że taka współpraca jest bardzo ważna.

Jeśli by to miała być współpraca nawiązana na stałe to mam już pierwszy argument na to, że tę agencję mogę polecić komuś, bo  to rzetelne biuro, które zadba o dobro i piękno twojej nieruchomości

Po drugie, jeśli współpraca nie jest nawiązana na stałe, ale działamy tymczasowo np. dbając o dobro jednej nieruchomości to klient będzie czuł się przecież bezpiecznie, że wiele osób dba o to był osiągnął swój cel sprzedaży.

Zobacz także: Jak podnieść wartość nieruchomości, Czy zdecydować się na home staging?, Pierwsze wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *