Depersonalizacja – co to jest?

Lokal, który zamieszkują ludzie mający swoje indywidualne zainteresowania, z reguły jest spersonalizowany poprzez właśnie ich hobby. Dajmy na przykład, że w kącie stoi gitara, świadczy to od razu o tym, że  w tym mieszkaniu zamieszkuje ktoś muzykalny. Taką personalizacją są także zdjęcia, którymi lubimy się otaczać, stawiając je na komodach czy wieszając na ścianach. Także wszelkie dewocjonalia czy niektóre pamiątki z wakacji. Pojęcie depersonalizacja wnętrz pojawia się dość często w określeniu tego, jak działa home staging. A co to właściwie oznacza?

 

Depersonalizacja-wnetrz

Zdjęcia

 

Przygotowując mieszkanie / dom na wynajem lub sprzedaż należy takiej personalizacji zdecydowanie unikać. Przede wszystkim nie powinniśmy eksponować swoich zdjęć. To największy dowód na to, kto zamieszkuje ten dom. Profesjonalnie przygotowana nieruchomość powinna wyglądać tak, żeby zainteresowana nią osoba, potrafiła wyobrazić sobie w niej samego siebie. Jeśli wejdzie do Twojego prześlicznego mieszkania, ale na ścianach będą znajdowały się czyjeś zdjęcia, z automatu poczuje się jak intruz.

 

 

Dewocjonalia

 

Większość z nas Polaków to katolicy, jednak dla odpowiedniego przygotowania nieruchomości, dewocjonalia powinny zniknąć. Nie wiemy jaki będzie nasz przyszły nabywca. Może on być innego wyznania, innej religii czy osobą niewierzącą. Choć nie tak jak w przypadku zdjęć, to jednak jest to także przypadek, w którym osoba zainteresowana naszym mieszkaniem / domem może poczuć się obco. W dodatku zwróćmy uwagę na to, ile tego rodzaju dekoracji znajduje się w domu: dla kontrastu dwóch różnych katolików,  osoba starsza – bardzo eksponującą relikwie i osoba młoda – która relikwii ma niewiele lub nie chce ich w ogóle eksponować.

 

 

Hobby

 

Tak naprawdę zależy jakie. Jeśli zostawisz w swoim mieszkaniu na wynajem gitarę, to w moim odczuciu będzie to coś ciekawego dla osoby zainteresowanej. Myślę, że każdy z nas chciałby sobie czasem pobrzdękolić na gitarze. Będzie to dobry element przykuwający uwagę, więc warto go wykorzystać w odpowiedni sposób. Jeśli ktoś zdecyduje się wynająć Twoje mieszkanie możesz zapytać, czy ten przedmiot nie będzie zawadzał i zabierał przestrzeni. Jeśli potencjalny nabywca nie gra na gitarze (a prawdopodobnie nie gra), to gitara może mu zawadzać. Nie zostawiaj także jej jeśli jest to Twój cenny instrument lub jesteś przywiązany do tego przedmiotu.

Jednak nie każde hobby będzie prezentować się dobrze. Myślę, że do takiego przykładu można zaliczyć wszelkie sztangi i sprzęt do ćwiczeń. Jak więc odpowiedzieć sobie na pytanie: Które hobby są te lepsze? Prosto: te pozytywne. Gitara będzie nam się kojarzyła z muzyką, z ogniskiem, z wakacjami lub obozem, a sprzęt do ćwiczeń (niestety dla większości) z ciężkimi ćwiczeniami i zmęczeniem.

 

 

Pamiątki z wakacji i sztuka

 

Unikaj rozmieszczania przedmiotów kontrowersyjnych, eksponujących nagość czy kojarzących się źle. Unikaj takich, które mogą kogoś przestraszyć lub skojarzyć się negatywnie. Akty, kamasutra, broń, wojna, piekło, czy coś jeszcze przychodzi ci na myśl? Lepiej tego nie eksponować.

 

Depersonalizacja-wnetrz

 

Depersonalizacja – wyjątki specjalne

 

Depersonalizacja przestrzeni, to bardzo istotna sprawa przy home stagingu. Zdecydowanie powinny zniknąć wszelkie zdjęcia właścicieli i dewocjonalia. Nie eksponuj kontrowersyjnej sztuki i przedmiotów. Bądź ostrożny w prezentowaniu swojego hobby.

Aby jednak mieszkanie / dom było atrakcyjne można mu nadać jakiś klimat. Podkręcić go jakimś motywem lub wygenerować konkretny styl. Przedmioty o których wspomniałam czasem przydadzą się do stylizacji. Dobrze można wykorzystać gitarę, nawet wysuwając ją na pierwszy plan. Stare wojskowe kufry można przeorganizować na pojemniki do przechowywania. Afrykańska maska może dobrze połączyć kolory żółci i czerwieni (wtedy całe mieszkanie powinno w sobie zawierać afrykańskie ciepło), wszystko powinno być wykonane z wyczuciem i spajać pomieszczenia w całość.

 

 

 

Personalizacja

 

W moim odczuciu stylizowanie mieszkania / domu na konkretny styl, np. skandynawski, industrialny, tropikalny, afrykański jest już personalizacją. Nie znaczy to, że znacznie zawęża obszar poszukiwania przyszłego klienta. Taka personalizacja nadaje wnętrzom charakteru i spójności całej nieruchomości. Mieszkanie jest atrakcyjne i ciekawe. Z pewnością wyróżnia się wśród konkurencji, która jest jeszcze często nijaka.

Najlepszą personalizacją jest dostosowanie nieruchomości do tego co jest w jej otoczeniu. Domki na wsi stylizujmy zatem wprowadzając do wewnątrz naturę z okolicy. W mieszkaniach w loftowych budynkach możemy wyeksponować industrialny kierunek działania, a w eleganckich willach, klasykę połączoną z nowoczesnością.

 

Depersonalizacja-wnetrz

 

Depersonalizacja w home stagingu zawsze idzie w parze z neutralizacją. Przeczytaj osobny artykuł na ten temat.

Pozdrawiam ciepło!

 

Jeden komentarz

  1. Pingback: Fotografia wnętrz czy home staging w co lepiej zainwestować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *