Domy bez potencjału. Jak sprzedać stary dom

Do tej kategorii można zakwalifikować zdecydowaną większość domów do remontu. Domy bez potencjału, zagracone starami rupieciami, często nieruchomości, którym brakuje życia. Zapewne myślisz, że nie nadają się już do zamieszkania, często myślimy, że nadają się do wyburzenia, że remont jest zbyt kosztowny, i że na pewno home staging nic nie pomoże. Jak sprzedać stary dom, to zagadka dla wielu. Przyznam, że po pierwsze potrzeba na to czasu, po drugie jest kilka spraw, które mogą ci w tym pomóc.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie cozy-2681090_960_720-1.jpg
Jak sprzedać stary dom

Czas

Dobrze przygotowane mieszkanie może sprzedać się już w kilka dni. Dobrze przygotowany dom może sprzedać się już do trzech miesięcy. Są to jednak nieruchomości najczęściej położone w bardzo dobrych lokalizacjach, ale nie tylko. Jeśli Twoja „niefortunna nieruchomość” znajduje się w dobrej lub atrakcyjnej lokalizacji wciąż ma wiele szans. Za dobrą lokalizację uważamy piękne widoki i okolice/ bliskość miasta/ bliskość niezbędnych instytucji/ bliskość  miejsca pracy potencjalnego nabywcy. Jednak bliskość autostrady  czy zbyt duży ogród, choć kojarzy się źle, może być także dla niektórych przyszłych nabywców być sporym atut.

Problemem jednak są lokalizacje nieruchomości, w których okolicy znajduje się coś nieprzyjemnego, na przykład wysypisko śmieci, czy ubojnia zwierząt. W takich sytuacjach ciężko jest sprzedać dom, nawet jeśli jest nowy.

Atrakcyjność

Atrakcyjne nieruchomości sprzedają się szybciej, widać, ze nabywcy częściej decydują się na nowoczesne inscenizacje. Na rynku jednak wciąż jest wiele osób szukających nieruchomości do remontu, a nawet takich, którzy wręcz szukają starego domu. Jeśli nie wiesz o czym mówię, zajrzyj na grupę na facebooku prowadzoną przez Kasię Bobocińską: W starym domu. Remont i adaptacja starych domów.

Czy wiesz już o co mi chodzi? Jest wiele osób, dla których nie ma domów bez potencjału 🙂

Jak sprzedać stary dom

Nawet jeśli remont domu i doprowadzenie do stanu użyteczności wydaje ci się zbyt drogie (lub nawet jeśli uważasz, że dom nadaje się do wyburzenia), nie zdziw się, ze może pojawić się zainteresowany. Możesz to przyspieszyć, czyniąc kilka podstawowych kroków.

 • Posprzątaj. Porządek to podstawa!
 • Zaaranżuj. Jeśli wciąż masz czym to zaaranżuj pomieszczenia tak, jakbyś to wykonywał nowymi meblami. Tym sposobem pokażesz funkcję pomieszczeń.
 • Udekoruj. Jeśli możesz to wprowadź kolor przy pomocy dekoracji.
 • Wprowadź dużo światła. Gęste firany, kradną światło, wymieć je na coś ciekawszego: na przykład firana ikea LILL. A nawet usuń firanę, jeśli w oknach pozostaną atrakcyjne zasłony. Jeśli nie masz zasłon, pozostaw w oknie firanę lub rozsuń ją na boki jak zasłonę. Duża ilość światła i dekoracja tkaninami okna to bardzo dobre podejście.
 • Przewietrz pomieszczenia. Koniecznie.
 • Kuchnia i łazienka. W starych kuchniach i łazienkach zazwyczaj nie ma nic interesującego. Dzisiaj oczekujemy całkiem innego standardu tych pomieszczeń niżeli dawniej. Pamiętaj jednak, aby tutaj także posprzątać. Te pomieszczenia muszą być czyste, nawet jeśli nie ma w nich odpowiedniej aranżacji.
 • Nie bój się! Nie bój się starych mebli i dekoracji. Stary stołek, który postawisz na przykład w formie stolika bocznego, pokaże jakąś funkcję. Stołek ten może być dla kogoś atrakcyjny lub ciekawy, innym podsunie pomysł na przyszłościowe rozwiązanie. Stary zegar lub obraz zostaw na ścianie w odpowiednim miejscu. Te przedmioty także mogą być ciekawe i uatrakcyjnią wnętrza.
 • Ale uważaj: Nie zagracaj! Ilość przedmiotów i mebli musi być umiarkowana. Wszystkie mają być przemyślane i dodane w konkretnym celu. Nic nie może znaleźć się tutaj przypadkowo.
 • Stare podłogi – nie bój się ich pokazać. Często stara podłoga jest doceniana.
 • Stara stolarka. Drzwi – także jest to element doceniany przez freeków vintage. Nie wymieniaj specjalnie okien na plastikowe tylko dlatego, że może sprzedać się dom. Już lepiej zainwestować w odpowiednią inscenizację niż jedynie w okna.
 • Stare piece kaflowe. Uwierz mi są także przez wielu doceniane. Nie wyrzucaj specjalnie starego pieca. Choć prawdą będzie, że przyszły nabywca prawdopodobnie zrezygnuje z ogrzewania w formie węgla.
 • Wprowadź życie
 • Stare domy wyglądają źle i są nieatrakcyjne dla większości. Są smutne, szare, zakurzone i byle jakie. Wyglądają na zaniedbane. Nie wymieniaj wszystkiego na nowoczesne przedmioty, pozostaw w domu  ducha i przedmioty z duszą. Jest wiele osób, które to docenią. Podkreśl natomiast wszystko kolorem i roślinnością. Tymi sposobami tchniesz życie w dom, który jest opuszczony.

Atuty

Sprzedać stary dom nie jest łatwo, ale jeśli pokażesz jego atuty możesz to przyspieszyć. Atutem może być ilość pomieszczeń w domu, duży ogród, czy budynek gospodarczy. Nadaj im funkcję oto metoda, by przykuć oko w te ciekawe aspekty. Ciekawa może być także elewacja budynku, czy to ceglana, czy z odpadającym tynkiem, czy nadająca się do termomodernizacji, postaraj się ją uatrakcyjnić roślinami. Eksponuj zalety i nie ukrywaj wad. Wykonaj zdjęcia wiosną łapiąc na zdjęcie kwitnące drzewa lub postaw w donicy kolorowe kwiaty. Stare domy mają prawdziwy potencjał, nalezy go tylko z niego wydobyć i pokazać szerszej grupie odbiorców.

Czy widzisz oczyma wyobraźni, że to już piękniej zaprezentowane miejsce? Robi dobre pierwsze wrażenie? Ja widzę 😉

Trzymaj się ciepło!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *