Fotograf wnętrz Beata Cisowska-Prandzioch udziela wywiadu

Przygotowanie nieruchomości w ofertach sprzedażowych i na wynajem w mojej ocenie znacznie się poprawiło. Jest dobry czas na  inwestowanie w nieruchomości, a bez dobrego ich przygotowania nie miałyby one szans. Zarówno home stagingowe zmiany zyskują na popularności, ale z moich obserwacji wynika, że także usługa fotografii wnętrz zyskuje na popularności. Postanowiłam troszkę bardziej przedstawić Wam temat fotografii wnętrz poprzez wywiad z fotografem wnętrz Beatą Cisowską-Prandzioch.

Jej realizacje możecie podglądać na jej stronie internetowej fotocisowka.pl

fotografia-wnętrz
Zdjęcie: Beata Cisowska-Prandzioch

1. Na start takie artystyczne pytanie: Czym dla ciebie jest fotografia?

Fotografia jest dla mnie przede wszystkim miłym oderwaniem się od codziennych obowiązków domowych. Dzięki niej mam możliwość przekazania ludziom tego co mi w duszy gra :).  Uwielbiam „łapać” emocje i uwieczniać je na zdjęciach. Fotografia to sztuka, to malowanie pięknych momentów, bez użycia farb ale przy pomocy światła :).

2. Co preferujesz bardziej fotografować ludzi czy nieruchomości?

To jest trudne pytanie. Każda z tych dziedzin jest zupełnie inna. Fotografując ludzi zwracam uwagę na zupełnie inne aspekty niż przy wykonywaniu zdjęć wnętrz. Fotografia ludzi, to fotografia zdecydowanie bardziej artystyczna. Obowiązują pewne zasady ale można je bardziej naginać niż przy zdjęciach nieruchomości. Mogę przy niej więcej kombinować, używać dużych zbliżeń, rozmywać tło, przerysowywać, dobierać różne oświetlenia. Ponadto mogę uchwycić uśmiechy, wzruszenia na twarzach dzięki czemu zdjęcia przekazują dużo emocji.  Fotografia portretowa, to dziedzina sztuki niezwykle fascynująca ale i wymagająca dużej wyobraźni.

W przypadku fotografii wnętrz jest nieco inaczej. Wykonując zdjęcia nieruchomości muszę stosować się do konkretnych zasad. Oczywiście mogę je troszkę naginać, ale staram się tego nie robić, ponieważ są to zdjęcia do katalogów czy ogłoszeń i muszą odpowiednio się prezentować. W tym przypadku bardzo zwracam uwagę na to, aby moją pracę wykonywać o odpowiedniej porze dnia. Musi być ona dopasowana do konkretnych wnętrz, ponieważ każde z nich posiada okna, które mogą być skierowane na różne strony świata.  Nie powinny być prześwietlone, więc staram się wykonywać zdjęcia wtedy gdy słońce nie wpada bezpośrednio do środka. Drugą, bardzo ważną kwestią przy fotografii wnętrz jest używanie statywu. Bez niego ani rusz :). Czasem wnętrza są bardzo wymagające, ciemne, dlatego jest niezbędny do wykonania dobry ujęć. Podczas zdjęć portretowych mogę sobie spokojnie radzić bez statywu co jest bardzo wygodne ale teraz chyba nie czas na to, żeby rozwijać ten temat :). Opowiem o tym przy następnej okazji. Podsumowując, nie potrafię stwierdzić, która dziedzina bardziej mi odpowiada, bo każda z nich jest wyjątkowa i sprawia mi przyjemność.

3. Zostańmy przy wnętrzach, bo to temat bardziej bliski mojej działalności i zapewne czytelnikom, którzy odwiedzają moją stronę. Powiedz czy fotografia wnętrz faktycznie cieszy się dużą popularnością? Jak wiele osób zapytuję o Twoją usługę? Na co Twoi klienci zwracają uwagę, co jest dla nich cenne?

Myślę, że ludzi trzeba uświadamiać jak ważna jest fotografia wnętrz przy sprzedaży czy wynajmie mieszkań, a także przy reklamie swojego lokalu usługowego. Dobre zdjęcia to podstawa, aby oferta wyglądała profesjonalnie. Na szczęście wiele osób o tym wie i korzysta z moich usług. Zapytań jest sporo ale nie każda osoba, która wysyła maila bądź dzwoni decyduje się na współprace ze mną. Niektórzy uważają, że koszt zdjęć jest zbyt duży, ale myślę że nie rozumieją do końca celu takiej inwestycji, a przecież w fotografii wnętrz chodzi o to, aby zwróciła się ona właścicielowi lokalu z nadwyżką.

Podczas wykonywania swojej pracy zawsze rozmawiam z klientem i pytam czy ma jakieś sugestie. Co jakiś czas pokazuję na wyświetlaczu kadry aby upewnić się, że będzie zadowolony. Wtedy jest czas na ewentualne poprawki. Oczywiście część rzeczy można zmodyfikować w programie graficznym ale wolę zapobiegać niż naprawiać :).

Klienci pytają mnie zazwyczaj czy powinni przygotować mieszkanie czy dom do zdjęć. Oczywiście odpowiadam im, ze jak najbardziej. To jest konieczny zabieg, aby fotografie wyglądały profesjonalnie i przyciągały odbiorców. Jeśli lokal jest odświeżony, to wystarczy parę dodatków aby dopełniły cały kadr. Sugeruję jakie rzeczy należy przynieść, zakupić aby wnętrza wyglądały lepiej. Niestety jeśli jest zaniedbany, to same dekoracje mogą nie wystarczyć. Nie przyciągną dużej ilości klientów nawet jeśli zdjęcia będą profesjonalne, dlatego bardzo polecam korzystanie z usług home stagerów, to naprawdę działa i się opłaca :).

4. Jakie są to zdjęcia? Reklamowe, czy może właśnie nieruchomości na wynajem i na sprzedaż?

Najwięcej klientów pyta o zdjęcia lokali na sprzedaż lub wynajmem.
Zależy im na szybszej lub bardziej opłacalnej sprzedaży czy szybszemu wynajęciu. Czasem przeglądam zdjęcia nieruchomości na różnych portalach i niestety nie rzadko są słabej jakości oraz nieprawidłowo skadrowane. To bardzo źle wpływa na odbiór ogłoszenia, ale myślę, że coraz więcej ludzi ma świadomość, że dobre zdjęcia są bardzo pomocne, więc ułatwia mi to zdobywanie zleceń.

Troszkę trudniej jest dotrzeć do klientów posiadających lokale usługowe. Myślę, że jest to związane z tym, że mają już one jakąś grupę odbiorców i właściciel uważa, że lepsze zdjęcia nie pomogą w zdobyciu większej ich ilości, jednak nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Dobre zdjęcia to podstawa, proszę mi wierzyć  – a klientów nigdy za wiele :).

fotografia-wnętrz
Zdjęcie: Beata Cisowska-Prandzioch

5. Coś co mnie ciekawi najbardziej, to kwestia przygotowania lokalu. Czy nieruchomości są już przygodowe, czy należy jeszcze sporo w nich zmienić, aby zdjęcie było ciekawsze?

Mam różne zlecenia. Czasem wykonuję zdjęcia odświeżonym lub nowym lokalom, które same w sobie są ładne i nie trzeba ich poprawiać, można ewentualnie dodać kilka dekoracji, a czasem zdarzają się starsze, dużo mniej atrakcyjne. Te drugie zdecydowanie sprawiają więcej problemów, ponieważ klienci zazwyczaj nie chcą korzysta z usługi stylizacji wnętrz (home staging). Zazwyczaj obawiają się oni inwestowania w taką zmianę. Home stager, to raczkujący zawód w Polsce ale mam nadzieję, że niebawem się to zmieni. Oczywiście wykonuję zdjęcia nawet nieodświeżonym lokalom, bo zawsze będą one wyglądać dużo lepiej na profesjonalnych ujęciach niż na fotografiach wykonanych np. telefonem czy kompaktem lub po prostu przez osobę, która nie zna zasad fotografii ale naprawdę zachęcam do korzystania z oferty stylizacji, bo efekt jest niesamowity :).

6. Jak sprzedać lokal za pomocą zdjęć? Co jest najważniejsze na zdjęciach, jak ustalić kadr, kiedy wykonać zdjęcia?

Tak jak wcześniej wspominałam, bardzo ważna jest odpowiednia pora dnia. Słońce nie może wpadać bezpośrednio do środka, ponieważ na oknach powstaną jasne plamy. Odpowiednie sztuczne doświetlenie wnętrz lampami zawieszonymi na suficie czy ścianach też jest niezwykle ważne, dodaje klimatu i luksusu. Fotograf powinien również dopilnować aby ściany na zdjęciach były proste. Efekt walących się ścian nie jest wskazany. Ponadto nie należy fotografować wszystkiego co znajduje się w lokalu, bo nie wszystko jest warte uwagi. Fotograf powinien skupić się na tym co przyciągnie wzrok oglądających. Oczywiście nie chodzi o to żeby zakłamywać zdjęcia. Mam na myśli wykonywanie kadrów, które pokażą lokal z jak najlepszej strony.

7. Ile zdjęć należy wykonać w jednym lokalu, jakim pomieszczeniom poświęcić więcej uwagi?

Ilość zdjęć jest zależna od wielkości nieruchomości. Jeśli jest to mała kawalerka wtedy spokojnie wystarczy 6-7 ujęć. W przypadku większych lokali np. o powierzchni  60m2 zdjęć powinno być zdecydowanie więcej. Zalecam dwa ujęcia na jeden pokój. W przypadku łazienki czy kuchni jedno zazwyczaj wystarcza. Jeśli lokal ma dodatkowo ładny balkon czy ogródek, to również należy je sfotografować, ponieważ są to bardzo przyciągające elementy nieruchomości. Myślę, że im zdecydowanie warto poświęcić więcej uwagi.

8. A jakie zdjęcie twoim zdaniem powinno znaleźć się jako „zdjęcie główne” w ogłoszeniach nieruchomości na wynajem lub do sprzedaży.

Zdecydowanie zdjęcie poziomie. Takie ujęcia lepiej wyglądają w ogłoszeniach i bardziej przyciągają wzrok. Poza tym na pewno powinno być to zdjęcie najlepszej części lokalu. Nie jestem w stanie dać instrukcji co do wyboru najlepszej fotografii, bo każda nieruchomość jest inna i rządzi się swoimi prawami :).

9. Zastanawiam się także nad kadrami typowymi dla magazynów wnętrzarskich, w których często pojawiają się także zdjęcia detali lub efektownych mebli i dekoracji. Czy takie kadry będą przekonujące podczas sprzedaży lub wynajmu, czy raczej mało znaczące, a nawet psujące całą sprzedaż?

Takie zdjęcia są potrzebne, ponieważ dodają uroku całej publikacji. Jednak gdy klient nie ma dużego budżetu i chce ograniczyć się wyłącznie do kilku najbardziej potrzebnych ujęć, wtedy należy z nich zrezygnować. Szersze kadry z pewnością bardziej przyciągną wzrok.

10. Jak to jest z edycją zdjęć? Czy fotografie należy poddawać obróbce?

Zdecydowanie tak. Obróbka zdjęć jest niezbędna. Podczas wykonywania zdjęć należy bardzo starannie dobierać kadry, aby niepotrzebnie nie dodawać sobie pracy przy późniejszej edycji, jednak surowe zdjęcie bez obróbki nigdy nie będzie tak dobre jak po niej. Fotografie wykonuję w rozszerzeniu RAW, dzięki czemu nie tracą jakości podczas dodawania kontrastu, nasycenia czy rozjaśniania. Zdarza mi się usuwać przedmioty które „wtargnęły w kadr” czego nie zauważyłam podczas wykonywania zdjęcia, ale staram się tego nie nadużywać. Bardzo skupiam się podczas ustawiania aparatu do zdjęć aby ujęcia były wykonane jak najlepiej.

fotografia-wnętrz
Zdjęcie: Beata Cisowska-Prandzioch
fotografia-wnętrz
Zdjęcie: Beata Cisowska-Prandzioch

11. Chciałabym jeszcze nawiązać do naszego wspólnego projektu home staging. Jak go oceniasz? Jesteś zadowolona z efektu?

To był jeden z lepszych projektów do tej pory. Uwielbiam współpracować  z takimi kreatywnymi ludźmi jak ty :). Do tej pory większość zleceń wykonywałam w pojedynkę, dlatego taka odmiana jest bardzo mile widziana. Jestem pod wrażeniem tego jak szybko udało nam się dokonać takiej zmiany z tak niskim budżetem. Bardzo się cieszę, że pomogłaś mi przy tworzeniu kosztorysu. Zrobiłaś to bardzo profesjonalnie. Mimo, że tym razem budżet okazał się zbyt duży dla właścicieli, to z pewnością dokument przygotowany w taki sposób, zachęci do zmian kolejnych klientów.  Oczywiście mam nadzieję, że będą to nasze kolejne, wspólne, owocne zlecenia :).

12. Cieszę się, że tak podsumowałaś nasza współpracę. Dobrze było mi także z tobą współpracować, spojrzeć na plan działań z punktu widzenia drugiej osoby. W dodatku masz trafne spostrzeżenia w temacie fotografii wnętrz i całkiem inne ustawiasz kadry niżbym sama ustawiała. To był intensywny dzień ale uważam, że warto było go poświęcić dla takich efektów.

Oj tak, zdecydowanie. Wspólne kombinowanie przy wyborze odpowiednich dekoracji czy zmian w ustawieniach mebli było bardzo ekscytujące. Przenoszenie kanapy może nie należało do najłatwiejszych zajęć, ale warto było się poświęcić :D. Ten projekt był dla mnie bardzo inspirujący.

13. Jakie masz plany zawodowe na przyszłość?

Planuje zdobywać coraz więcej zleceń i wykonywać coraz więcej zdjęć, to jest mój plan nr 1 :). Oczywiście cały czas się rozwijam i staram się być coraz lepsza w tym co robię, więc możliwe, że z czasem poszerzę swoją działalność, ale na razie wolę nie wychodzić tak daleko w przyszłość tylko skupić się na tym co jest tu i teraz.

14. Życzę ci wszystkiego dobrego i owocnych współprac.

Dziękuję.

fotografia-wnętrz
Zdjęcie: Beata Cisowska-Prandzioch
fotografia-wnętrz
Zdjęcie: Beata Cisowska-Prandzioch

Umiejętności fotografa wnętrz, jak i jego sprzęt fotograficzny są zawsze inne niż nasze, zwykłych szarych ludzi. Efekty pracy Beaty widziecie na wszystkich zdjęciach wykorzystanych w tym wpisie. Uważam, że warto inwestować w taką współpracę. Współpracowałam już z kilkoma fotografami i zawsze byłam pod wrażeniem ich umiejętności i tego jak potrafią „pokazać” wnętrza przy pomocy obrazu. Przypominam, o stronie Beaty fotocisowska.pl.

Pozdrawiam!

P.S. A wywiad ze mną na temat home stagingu znajdziecie na stronie artooffoto.eu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *