Jak dobierać kolor do wnętrz?

Zazwyczaj kierujemy się własnymi upodobaniami i preferencjami. Jest to dobra metoda, na to by we wnętrzach czuć się dobrze, ale nie tylko. Kolor można wybierać na zasadzie trendów, albo dobierając go do posiadanych już mebli i dodatków. W stylizacjach mieszkań i apartamentów, zarówno tych prywatnych jak i tych przeznaczonych na sprzedaż i wynajem podsuwam zawsze jedną wizję na to jak dobierać kolor do wnętrz: kieruj się tym co na zewnątrz.

Co jest na zewnątrz

Mieszkania mogą mieścić się zarówno w ścisłym centrum miasta, jak i na zielonych osiedlach czy na  przedmieściach. Jest pełna gama lokali zlokalizowanych na wsiach, w górach czy nad morzem, nad jeziorami czy na skraju lasu. Zawsze wokół krąży jakaś barwa, krąży przyroda lub znajduje się mieścina albo miejska dżungla. Barwy za oknem mamy różne: przy lesie, parku, czy na wsi zaatakują nas różne odcienie zieleni. Nad morzem, jeziorem, w pobliżu stawu otoczą nas niebieskości. W miastach zieleni może być mniej, ale za to pojawią się czerwienie cegły, szarości betonu lub różnorodna kolorystyka bloków z wielkiej płyty. W apartamentach na wysokich piętrach czy w nieruchomościach gdzie okna usytuowane są na skrajach zboczy otoczy nas błękit nieba.

jak-dobierac-kolor
jak-dobierac-kolor

Jak dobierać kolor

To co zamierzasz tworzyć wewnątrz dobierz do kolorystyki za oknem. Nie musisz tworzyć zielonych pokoi jeśli mieszkasz obok lasu, ale niech ich barwy współgrają z obrazem za oknem (więcej o zieleni). Nad morzem dobrze spiszą się delikatne barwy piasku i niebieskości czy ciemne granaty, ale to nie znaczy, że musisz rezygnować z zieleni roślin (nigdy nie rezygnuj z roślin!) czy czerwieni. Staraj dobierać się barwy na zasadzie zimnych i ciepłych kolorów, ale dbając także o stylistyczną całość. Dobierając kolor wewnątrz bierz pod uwagę obrazy jakie przedstawiają twoje okna.

Kolor to nie wszystko

Metody na to jak dobierać kolor to nie osiągnięcie sukcesu, zadbaj także o dobrą stylizację i dekorację lokalu. Mając za oknem industrialne lofty nawiąż stylizacją swojego apartamentu właśnie do tego widoku za oknem. Kiedy pojawi się za oknem las, wprowadź jego część do środku, na przykład w postaci obrazu drozda, czy pnia służącego za stołek. W nadmorskich klimatach spiszą się produkty wykonane z trawy morskiej.

Jeszcze krótko temat elewacji

Nie tylko kolor jest ważny, ale także całokształt, czyli rodzaj budynku ma także duże znaczenie. Nie tworzymy pałacu w wiejskiej chacie, ani nie róbmy nowoczesnych wnętrz (mnóstwo halogenów typu: „ufo może lądować”) w klasycznych budynkach. Wszystko jest dla wszystkich, ale z umiarem, gdyż wtedy zostanie utrzymana harmonia i równowaga w należytym porządku.

jak-dobierac-kolor

Home staging

Powyższych metod nie musisz stosować jeśli nie chcesz. Twórz wnętrza jakie lubisz, nie musisz się ograniczać, ale ja zawsze je proponuję, a w szczególności w homestagingu. One wszystkie razem ujęte zachowują porządek i harmonię w nieruchomości oraz okolicy, w jakiej lokal się znajduje.

To jak dobieram kolory może być jednak różnie odbierane. Raz nawet zarzucono mi, że nie lubię koloru niebieskiego. A ja właśnie lubię kolor niebieski, głównie granat, dlatego, że jest taki uniwersalny, klasyczny i nowoczesny zarazem.

W moich pracach dotyczących nieruchomości na sprzedaż i na wynajem często faktycznie pojawia się kolor zielony albo żółty, a to głównie dlatego, ze na zewnątrz są piękne zielone drzewa. Drzewa niosą życie, dają świeżość, warto z nich skorzystać nie zasłaniając okien. Z drugiej strony przyglądam się także kolorom jakie aktualnie są już w mieszkaniu. Ścianom i dodatkom, a resztę dobieram ujednolicając całość. Spójrzcie jeszcze raz na homestaging w Gliwicach, tam każda ściana była innego koloru, z resztą tak samo jak w Siemianowicach Śląkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *