Jak podnieść wartość nieruchomości

Jedną z domen home stagingu jest podnoszenie wartości nieruchomości. A jak to się dzieje? Są na to odpowiednie triki, które odpowiednio dobrane i zastosowane mają znaczący wpływ na wygląd nieruchomości. Jej estetyka z kolei to klucz do tego jak podnieść wartość nieruchomości.

Oświetlenie

Ostateczny wybór zawsze zależy od określonego celu. Nieruchomość może być budynkiem nowym lub starym i to także należy brać pod uwagę. Najprostszą jednak droga do tego by nieruchomość nabrała elegancji jest dobry dobór oświetlenia. Żyrandole i eleganckie lampy sufitowe to tylko część drogi, gdyż dobrze jest także zastosować oświetlenie boczne w postaci kinkietów lub lamp podłogowych lub stołowych.

Duża ilość światła dziennego także  jest bardzo ważna, ale musimy się zgodzić, że na rynku wtórnym niewiele można zdziałać. Nie mamy już wpływu na wysokość uniesionego sufitu, a ten wyżej uniesiony doda pałacowego szyku, jak i wielkie okna także będą świadczyć o czymś wytwornym.

Kominek

Nie każda nieruchomość go posiada, a te co go posiadają czasami typują go jako „największy minus estetyczny nieruchomości”, ale jednak: kominek, także ma wpływ na zwiększenie wartości nieruchomości. Dlaczego? Gdyż kojarzy się z ciepłem i z ogniskiem domowym. Czyż nie marzymy, by zasiąść przy nim otuleni kocem i z kubkiem pysznej gorącej czekolady? Wyobrażamy go sobie w chatach góralskich podczas ferii zimowych czy podczas świąt bożego narodzenia. A jak go uatrakcyjnić? Prosto: wyeksponować! Przemalować na ciekawy kolor, który uczyni z niego punk skupiający uwagę lub wymienić materiały na bardziej atrakcyjne / ekskluzywne.


Materiały wykończeniowe

Na przykład marmurowe kafle, ale nie koniecznie, bo to może być też sztukateria. Marmur i granit w ostatnim, czasie zdobyli wiele zwolenników. Choć ich cena nie jest niska, to efekt niemal zawsze zadowalający. Ściany nad blatowe czy blaty w kuchni, lub ściany w łazience na pewno będą bogatsze. Musimy jednak pamiętać o tym, że kamień, to materiał chłodny, więc zastanówmy się nad jego ilością lub połączeniu z innymi przedmiotami w pomieszczeniu, które je ocieplą.

Nieco cieplejsza jest opcja sztukaterii. Na pewno będzie dobrze prezentować się we wnętrzach klasycznych. Sztukaterię możemy układać na ścianach i sufitach. Szprosy w oknach także dodadzą elegancji, ale ponownie: nie w najnowszych budowlach. Za to przy podłodze zastosujmy wysokie listwy przypodłogowe, niezależnie od wieku budynku.

Tkaniny

Zawsze będę powtarzała, że największe ciepło wnętrzu nadają tekstylia. To one ubierają dom i nadają mu charakter. Tworzą jego miły i przyjemny wygląd lub surowy i naturalny w zależności z jakich materiałów się skorzysta. Aby podnieść wartość nieruchomości dobrze jest skorzystać z materiałów ciepłych i przyjemnych w dotyku, jak aksamit czy welur. W sypialni magię może zdziałać jedwab. Ale wszystko ostrożnie i rozważnie. Bardziej skupmy się na tym gdzie tkaniny wyeksponować. Po pierwsze w oknach: nie musi być firany, ale długa do ziemi ciężka zasłona już tak. Wiele ustawionych obok siebie poduszek dobrze się sprawdzi. Dywan wyznaczy strefy, a także ociepli podłogę. Tapicerowane meble powinny być miękkie i przyjazne, a jeśli będą pikowane to także doda im ekskluzywności.

Drewno i metalowe dodatki

Tkanina, drewno i metal – to trzy tworzywa, które tworzą ciekawy wystrój wnętrz. O ile drewno kojarzy się z czymś ciepły, przyjemnych i dobrym tak metal niekoniecznie. Ale jednak ma on także wpływ na podniesienie wartości domu, a mianowicie w dodatkach. Wybierzmy złote, miedziane lub dodatki z mosiądzu. To mogą być baterie wodne, dekoracje na półkach czy uchwyty mebli lub ich nóżki. Dobrze także będą wyglądać te dodatki w kolorze czarnym.

Egzotyka

Wypchane strusie i inne zwierzęta od zawsze były symbolem bogatych domów, ale ty nie eksponuj wypchanych zwierząt, a przyozdób wnętrze egzotyczną naturą w postaci obrazów, kształtów czy prawdziwych owoców. Nie koniecznie musisz stawiać ananasa na blacie komody, ale możesz wybrać motyw tropikalny na tapecie, czy wzór / kształt wyryty na przykład w krysztale, który także doda elegancji w postaci różnego rodzaju przedmiotów. Może to być dekoracja lub pojedynczy drobny element poszczególnych rzeczy (wazon, lamka wina, czy noga lampy).

Kolorystyka

Z reguły lubimy jasne wnętrza, ale te ciemne podkreślone powyższymi przedmiotami i motywami sugerują, że są majętniejsze. Prostym przykładem może być ciemne tło, dla zaakcentowania bogato zdobionej biżuterii. Ale to wcale nie oznacza, że należałoby przemalować wszystkie ściany na ciemno. Możesz zaakcentować jedną kolorem lub tapetą, lub mogą zostać jasne – wtedy stwórz piękno dodatkami. Postaraj się unikać mocnych, soczystych i wyrazistych kolorów lub ogranicz ich ilość.

Detale

To kwintesencja całości. Nie możesz o nich zapomnieć. To będą uchwyty mebli, ich nóżki czy obramowanie luster i ram. Te ostatnie wybierz albo rzeźbione albo w cienkich prostych obramówkach w zależności czy wnętrze ma być podkreślone bardziej klasycznie czy nowocześnie. Jeśli chodzi o inne detale im bardziej proste tym mniej będą rzucały się w oczy – to nada pomieszczeniom „nowszej wersji” i nie przytłoczy stylizacji. Wybierz charakterystyczne zdobienia, jeśli wnętrze jest nijakie, ale nie przesadź z nimi, gdyż mogą wprowadzić chaos.

Unikaj tandetnych, plastikowych i tanich przedmiotów oraz takich, które zdominowały domy i mieszkania większości Polaków (dzięki temu są zbyt powszechne).

Nie wszystko na raz

Punkty wypisane są w kolejności przypadkowej. W zależności od stopnia, w jakim chcemy podnieść wartość wnętrza stosujemy tylko kilka z powyższych punktów. Na przykład ciemna ściana i żyrandol oraz dodanie jakiegoś ciekawego lustra już mogą wystarczająco pomóc. Jednak pamiętajmy, by zachować równowagę. Tanie ramki na ścianach nie będą pasowały do bogato wyglądającego żyrandola, dlatego główną zasadą jest unikanie tandetnych, plastikowych i tanich przedmiotów.

Przykład graficzny

Poniżej przedstawiam Wam moją własną grafikę, jako przykład. Zaczęłam od pokoju, w którym są zasłony, abażur i jakaś dekoracja na ścianie, pojawia się roślina, która nadaje wnętrzu więcej życia.

Jakie nastąpiły zmiany?

Zasłony, były zbyt krótkie, więc wymienione zostały na długie do ziemi. Najzwyklejszy abażur został zastąpiony żyrandolem, a obrazki nad sofą, dwiema większymi ramami. Tutaj wielkość ma znaczenie. Do wnętrza dorzuciłam dywan, lustro i dodatkowe oświetlenie, w postaci lampy stojącej i dwóch bocznych na komodzie. Wnętrze zmieniło się także poprzez dodatnie podsufitowo sztukaterii, dorzuceniu kilku poduch na sofę oraz kilku kryształowych elementów. W oknach pojawiły się szprosy, pojawił się motyw tropikalny w postaci ananasa, który jest nóżką lampki. Dekoracja na komodzie to część sukcesu.

Zwróć uwagę, na łączenie elementów klasycznych z nowoczesnością. Cienkie ramy obrazów i stolików nadają wnętrzu świeżości i lekkości; czynią je bardziej nowatorskim. Gdyby były tutaj zastosowane bardziej klasyczne wzory zawierające więcej kształtów i zdobień w pomieszczeniu mógłby zapanować chaos lub wnętrze wydawałoby się nieco staroświeckie – oto równowaga, o której pisałam wcześniej.

Jakie Wy macie odczucie co do bogato prezentujących się wnętrz? 
Lubicie takie czy raczej unikacie?

Jeden komentarz

  1. Pingback: Jak stworzyć magiczne miejsce - Niezwykłe miejsce magiczne miejsce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *