Kolory neutralne – jakie to są?

Home stagingowe mieszkanie powinny być zdepersonalizowane i neutralne. Taka metoda trafi w gusta zdecydowanej większości szukających lokum. Czy ja się z tym zgadzam? Nie do końca, ale o tym dalej. Często pada pytania co to są kolory neutralne, jakie to są neutralne ściany, czy neutralne barwy. A żeby jeszcze bardziej skomplikować tę sprawę, to barwy neutralne także dzielą się na chłodne i ciepłe.

 

naturalne kolory z charakterem

Kolory neutralne

Czyli kolory stonowane i przygaszone, które dodadzą lokum przestronności. Są to te odcienie, które zawierają w sobie namiastkę szarości lub beżu. Neutralny kolor to nie tylko biały, beżowy, kremowy lub szary, ale także „brudne kolory”, jak brudny róż, oliwkowy, czy kolory ziemi, które zawierają w sobie pomarańcze i czerwienie. Nie są to żywe jasne barwy czy cukierkowe pastele, a kolory, które można uznać za uniwersalne. Będą zawsze stanowiły dobre tło dla różnego wyposażenia wnętrz.

 

 

Jak dobrać kolory ścian

Jeśli myślisz, że pójdziesz do sklepu kupisz beżową farbę do ścian, przemalujesz i to już wystarczy – to jesteś w błędzie. Kolory ścian dobiera się biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, rozmieszczenie okien czy pozostałe wyposażenie pomieszczenia. Na dobry dobór kolorystyki ma także wpływ rodzaj i kolor drewna, a nawet barwa światła. Nie od dziś wiadomo, że kolor ma moc i wpływa na nasze samopoczucie, ale jego odbiór wpływa także na „wrażenie” o wielkości i kształcie pomieszczeń.

 

 

Chłodne i ciepłe

Pomimo tego, że odcienie są neutralne to jeszcze dzielą się na chłodne i ciepłe. Chłodne odcienie mają w sobie więcej niebieskości, które schładzają barwę, a ciepłe z kolei więcej żółcieni. Zastosowanie tych barw ma także istotne znaczenie. Można nimi łatwo manipulować i w prosty sposób odmieniać wnętrza. Wybierz barwę chłodną do pomieszczeń niewielkich, one nadają głębi, albo pomaluj nią jedynie ścianę, którą chciałabyś „odsunąć od siebie”. Barwy ciepłe bardziej spiszą się w pomieszczeniach wielkich, optycznie zmniejszają przestrzeń i „przybliżają ściany”, dzięki temu jest przytulniej. Nie jest prawdą, że kolory dzielą się na zimne i ciepłe. Na przykłąd kolor zielony może być ciepły lub chłodny w zalezności od jego odcienia , ale barwę możemy różnie odbierać w zależności z jakimi styka się ona innymi kolorami.

 

Chłodena zieleń
Chłodna zieleń
Ciepła zieleń
Ciepła zieleń
Na jaki kolor się zdecydować

Wszystko zależy od ogólnego stylu na jaki się zdecydujesz. Jeśli będzie to na przykład kobiecy i elegancki glamour, dobrze tu będzie wyglądać stłumiona lawenda, ale na pewno nie spisze się ona w stylu skandynawskim. Tutaj ładniej zaprezentują się kolory skał, ziemi i lasu, a nawet popularna biel w dobrym połączeniu z naturalnymi materiałami.

 

 

 

Czy są wyjątki?

Wspomniałam wcześniej, że nie do końca zgadzam się z depersonalizacją i neutralizacją wnętrz w home stagingu. Ale tak naprawdę to wszystko zależy od tego jaki chcesz przeznaczyć na home staging budżet. Na przykład jeśli spojrzysz na moje wcześniejsze realizacje – nie przemalowywałam tam ścian, a nawet wręcz zostawiłam takie bardzo nie stagingowe. Było to spowodowane niskim budżetem. Z materiału zastanego, którym mogłam dysponować, prościej było wyróżnić kolorowy styl mieszkania i wyeksponować tropikalny motyw, niż przemalować wszystkie ściany i nie mieć nic atrakcyjnego do położenia na sofie.

Stylizacja mieszkania na bardzo profesjonalną i podnoszącą znacząco budżet mieszkania / domu oznacza, że metamorfoza zdecydowanie będzie wymagała neutralizacji kolorystycznej, dzięki temu efektywniej uzyskamy uniwersalność nieruchomości.

 

 

Czy malować ściany na biało?

Pewnie już słyszeliście, że biel bieli nie równa. Biel ma swoje odcienie, które maja znaczenie w pomieszczeniach, gdyż inaczej odbija się od nich światło. Białe ściany są ostatnio dość popularne, ale nie koniecznie są dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od tego co jest już wewnątrz pomieszczenia i od podłogi, nie chcemy przecież stworzyć wnętrza szpitalnego. Pomalowane ściany na kolor neutralny będą lepszym podkładem kolorystycznym dla home stagingowych zmian, które staną się dzięki temu atrakcyjniejsze.

 

 

Neutralizacjaa w home stagingu  idzie w parze z depersonalizacją. Przeczytaj osobny artykuł na ten temat.

Ściskam!

 

 

Jeden komentarz

  1. Pingback: depersonalizacja wnętrz w home stagingu, jak to zrobić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *