Na czym polega konsultacja home stagingowa

Zapewne większość z was, którzy myślą nad współpracą z home stagerem zastanawia się jak wygląda i na czym polega konsultacja home stagingowa. Sam home staging dzieli się na dwa lub trzy etapy. Pierwszym jest właśnie konsultacja. Wydawać by się mogło, że tylko porozmawiamy o waszej nieruchomości, ale tak naprawdę podczas tych kilku godzin zdradzam wam wszystkie tajemnice.

Rozmowa

Część informacji o nieruchomości otrzymuję już od was przez telefon (lub email). Pozwala mi to rozeznać się na rynku i obejrzeć waszą konkurencję wśród ofert. Za to kiedy spotykamy się i rozmawiamy o waszej nieruchomości, najpierw więcej opowiadacie wy jako jej właściciele, czy mieszkańcy. Zależy mi wiedzieć jak się tu mieszkało, ale nie tylko w mieszkaniu a także w okolicy. Możecie mnie oprowadzić pokój po pokoju i opowiadać, gdzie był salon, a gdzie sypialnie. Możecie mi zdradzić czy macie wścibskiego sąsiada.

Dopytuję też często o próby sprzedaży. To dla mnie cenne informację, jak mieszkanie było sfotografowane i zaprezentowane – ile osób się nim zainteresowało i jak zainteresowani komentowali nieruchomość. Dzięki tym historiom możemy odnaleźć wady nieruchomości, o których nie pomyślelibyśmy.

Potrzebuję także znać cenę nieruchomości za jaką chcecie ją sprzedać. To w jakiś sposób wyznacza także cel i standard nieruchomości. Większość z was nie zdradzać kwot jakie są w stanie przeznaczyć na home staging, czekając na moją wycenę, jednak kiedy nie powiedzie, że jesteście gotowi na większy remont, ja przygotuję jedynie niskobudżetowe zmiany w postaci dekoracji czy podstawowych mebli (to często odbiega od wysokich standardów drogich nieruchomości).

Tajemnice

W kolejnym etapie konsultacji to ja oprowadzam was po waszej nieruchomości. Opowiadam wskazując ściany i detale od przedpokoju, przez wszystkie pokoje, po balkon.

Zaczynam zawsze od drzwi wejściowych, ale w domkach jednorodzinnych warto to zrobić już w ogrodzie od bramy wjazdowej. Ogród jest także bardzo ważny tak jak klatka schodowa w budynkach wielorodzinnych. To pierwsze wrażenie okolicy w jakiej ktoś zamieszka. Przedpokój to pierwsze wrażenie samego lokalu. Salon to pomieszczenie, w której przyszły nabywca będzie spędzał większość czasu, kuchnia i jadalnia to serce domu, łazienka musi być schludna i czysta, sypialnie przytulne i relaksacyjne.

Tyle mogę napisać tutaj, ale na konsultacji opowiadam jak osiągnąć ten cel, jakie wprowadzić zmiany. Zdradzam tajemnice dlaczego takie one powinny być i jak wpływają one na osoby oglądające nieruchomość.

Edukacja

Cała konsultacja home stagingowa to swego typu edukacja o psychologii wnętrz. Edukacja o tym, że wad nie trzeba ukrywać, a można je zdradzać a czasem nawet eksponować. Powiem, co wpływa na pozytywną ocenę nieruchomości osób zainteresowanych i na tym się skupimy proponując zmiany dla waszego mieszkania czy domku.

Same przygotowanie nieruchomości to pierwsza strona medalu. Drugą stroną jest oferta oraz sama prezentacja mieszkania kiedy przyjdą zainteresowani nieruchomością. Opowiem także o tym. Najpierw proponuję współpracę z fotografem wnętrz, żeby oferta była pięknie przedstawiona. Mogę także napisać dla Ciebie tekst oferty do sprzedaży. Na końcu muszę wspomnieć o tym jak przygotować się na odwiedziny zainteresowanych. O tym jak pobudzić 5 zmysłów i sprawić że nieruchomość będzie domowa.

Wycena

Standardowo przy pierwszym kontakcie staram się wycenić już ile będzie kosztowała konsultacja, ale w przypadku większych lub bardziej skomplikowanych nieruchomości cena może ulec zmianie na miejscu. Cena samej konsultacji zaczyna się od 300zł i wzrasta wraz z ilością pomieszczeń.

Cena dla kawalerek i mieszkań 2 pokojowych to 300zł. Mieszkania 3 pokojowe to 350zł, a 4 pokojowe to 400zł. Jednak są przypadki wyjątkowe. Jak np. dwupokojowe mieszkanie o bardzo dużym metrażu, albo posiadające dodatkowe pomieszczenia (weranda, taras albo ślepy pokój), który wymaga dodatkowego omówienia i przygotowania.

Domki jednorodzinne małe to 350zł, a większe 400-500zł. Ceny domków są dość dyskusyjne, bo posiadają dużą ilość pomieszczeń a czasami także duże ogrody i pomieszczenia gospodarcze, które także podlegają pod home staging. Standardowo przy pierwszym kontakcie staram się wycenić już ile będzie kosztowała konsultacja, ale w przypadku większych lub bardziej skomplikowanych nieruchomości cena może ulec zmianie na miejscu.

Podsumowanie

O tym jak przygotować nieruchomość do sprzedaży z pewnością poczytasz dużo ciekawych artykułów w gazetkach i w Internecie. Konsultacja jest jednak konkretem informacji w odniesieniu do twojej nieruchomości. To forma edukacji o sprzedaży, psychologii, o kolorach, ergonomii i funkcjonalności pomieszczeń, dzięki którym będziesz wiedział dlaczego proponuję takie zmiany i jak one wpłyną na zainteresowane osoby twoją nieruchomością.

Konsultacja home stagingowa to pierwszy etap naszej współpracy i może pozostać jedyny. Po takiej konsultacji powinieneś potrafić sam przygotować nieruchomość do sprzedaży lub wynajmu, dlatego notuj sobie wszystko i jeśli będziesz mieć pytania pytaj jak najwięcej. Po konsultacji możesz zlecić mi wykonanie całej metamorfozy home stagingowej, zlecić wykonanie zdjęć wnętrz albo napisanie tekstu oferty. Jeśli wolałbyś abym zebrała wszystkie informacje o twojej nieruchomości: stan aktualny i proponowane zmiany, to jest to tzw. Raport pisemny (o tym już wkrótce).

Konsultacje online

Jest też możliwość przeprowadzenia konsultacji online. Jest ona dość „trudniejsza”, ale i może być mniej dokładna ze względu na zakłamania kolorystyczne, które wynikają z ustawienia ekranów. Nie mniej jednak otrzymasz pełną dawkę informacji, dzięki którym sam przygotujesz nieruchomość do wynajmu lub sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *