Oświetlenie w mieszkaniu na sprzedaż

Home staging kojarzy się głównie z uprzytulnianiem wnętrz. Z dekorowaniem wnętrz, przestawianiem albo zmienianiem koloru. Ale musicie mi uwierzyć jest coś jeszcze co jest niezbędne w każdej realizacji: oświetlenie! Dlaczego? To proste: najczęściej przenosi wizualnie mieszkanie do naszych współczesnych czasów, oświetlenie w mieszkaniu na sprzedaż nawiązuje do obecnych trendów.

Rożne lampy w mieszkaniach

Jeszcze nie byłam w mieszkaniu w którym oświetlenie byłoby interesujące dla potencjalnego nabywcy. Dla mnie było, ponieważ lubię starocie (śmiech). Często mieszkania na sprzedaż są „stare”, dlatego, że znajduje się w nich wiele wiekowych rzeczy: żółte książki, drewniane ciężkie meble, jak i meblościanki, mroczne obrazy w ciemnych ramach, albo inna sytuacja: przesyt kolorystyczny i totalny miszmasz. Ujednolicam to. Zrobię z tego wszystkiego coś co będzie ciekawe, biorąc pod uwagę Twój budżet. Wiąże się to z poprzestawianiem mebli, dokupieniem kilku dodatków, usunięciu (czasem wielu) przedmiotów, by mieszkanie „odświeżyć”. I przy tym wszystkim jest też ważne właśnie oświetlenie.

Dobór oświetlenia

Jeśli zmieniam przeznaczenie pomieszczeń (np. zamieniam pokojem sypialnię z salonem), trzeba także zmienić lampę wiszącą. Obszerny żyrandol nadaje się do salonu, a mniej do sypialni. Główna sypialnia także powinna mieć ciekawe oświetlenie. W kuchni natomiast oświetlenie nie powinno przykuwać uwagi. W łazience ważne jest by oświetlenie była jasne,  w szczególności kiedy nie ma ona okna.

Ważne:

Lampa to taki przedmiot w domu, który pokazuje do jakiego czasu należy dany dom.

Czyli mając ładne mieszkanie, z nowymi dodatkami i meblami, ale stare oświetlenie całość będzie się prezentowała mizernie. Jeśli będziemy mieć mieszkanie ze starymi meblami, nawet dopracowane kolorystycznie i do tego nowoczesne oświetlenie (kosmiczne, kolorowe) całość będzie jeszcze gorsza.

Stare lampy – rożne opcje

Wymiana lamp na nowe to jedna sytuacja rozwiązania. To jednak często wiąże się z większymi wydatkami, dlatego w home stagingu ważna jest kreatywność:

-można zmienić tylko klosz

-można zmienić abażur

-można usunąć klosz/abażur i dać dekoracyjną żarówkę

-można wykonać lampę samemu

No i ostatnia opcja: kupić nową lampę

Propozycja lampy

Mam dla was propozycję ciekawych niedrogich lamp. W prezentacji poszczególnych modeli chcę Wam pokazać lampy z innych sklepów niż te najtańsze jak Ikea, czy allegro. Ale spokojnie jeśli wpiszecie w wyszukiwarkę „tania lampa industrialna” wyjdą jeszcze tańsze modele, niż te tutaj pokazane. Musicie być jednak ostrożni, ponieważ w wyszukiwarce wśród tych industrialnych pojawiają się też często inne, np. skandynawskie.

Za cel obrałam lampy wiszące do 210 zł, pokazałam też kilka żyrandoli nieco droższych. Chodzi o to by lampa była atrakcyjna, ciekawa i podkreślała wnętrze. W przedstawionym cenniku uwzględnione są także aktualne obniżki cen.

Lampa 1 , Lampa 2, Lampa 3, Lampa 4,

Lampa 1, Lampa 2, Lampa3, Lampa 4, Lampa 5

Lampa1, Lampa 2, Lampa 3, Lampa 4, Lampa 5

Lampa 1, Lampa 2, Lampa3,

Lampa 1, Lampa 2, Lampa 3,

Lampa 4, Lampa 5, Lampa 6

Lampy pułapki

Powyższa lampka kosztuje 325zł. Jest to przykład home stagingowej pułapki. Żyrandol jest dość ciekawy, nowoczesny i wpisuje się ostatnie trendy. Odnajdzie się w wielu stylizacjach.

Pułapką nr 1 jest ilość kloszy. 7 kloszy równa się zakupowi 7 żarówek. 7x koszt żarówki należy dodać do ceny lampy.

Pułapka nr 2 to zabarwienie kloszy. Zmieni się barwa światła na bardziej stłumioną, żółta, ciemną. To często powoduje niezadowolenie i jest niefunkcjonalne. Rozwiązaniem może być usunięcie kloszy i wstawienie ozdobnych żarówek. Są one niestety dość drogie. Cena ozdobnej żarówki wynosząca 50 zł zwiększa cenę tej lampy o 350zł.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniego oświetlenia w mieszkaniu na wynajem albo na sprzedaż jest bardzo ważny. Lampy bardzo często nawiązują do obecnych trendów i przedstawiają nieruchomość atrakcyjniej. Na rynku jest jednak wiele modeli i nie łatwo dobrać któryś idealnie do swojego wnętrza tym bardziej w atrakcyjnej cenie. Warto skorzystać w takiej sytuacji z pomocy home stagera, czyli osoby która profesjonalnie przygotowuje mieszkania do przyszłych transakcji uwzględniając psychologię sprzedaży nieruchomości.

Wspomnę jeszcze nie raz na moim blogu o tym temacie, ponieważ jest dość obszerny. Nie wolno zapominać tutaj o wszelkich naprawach oświetlenia czy o barwie światła, która także jest dość ważna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *