Błędy sprzedających i podstawy przygotowania nieruchomości do sprzedaży i do wynajmu

Każdy, kto kiedykolwiek przymierzał się do wynajmu lub sprzedaży zauważył, że większość ofert jest po prostu nieatrakcyjna i niezapraszająca do środka. Niestety nie bardzo widzą to w ten sposób sprzedający nieruchomości (lub chcący je komuś wynająć). Dlatego w skrócie opowiem Wam, jakie są największe i najgorsze błędy sprzedających i podstawy przygotowania nieruchomości, by tym błędom zapobiec.

błędy sprzedających i podstawy przygotowania nieruchomości

Zacznę najpierw od błędów i od tego, gdzie potencjalny klient szuka ogłoszenia?

Czasami dowiemy się o ofercie od kogoś, czasami zgłosimy się od razu do agenta ds. nieruchomości, ale zazwyczaj zasiadamy przed komputerem i przeglądamy setki ogłoszeń.

No i co tutaj można zaobserwować? Błąd na błędzie drogi sprzedający, bo:

W pokazanych domach, często panuje chaos. 
Ogromny chaos. 
Bałagan nad bałagany.

Jak to jest, że sprzedając samochód pucujemy go aż się świeci, używamy wosków i specjalnych pachnideł do środka, pierzemy tapicerkę, idąc na rozmowę kwalifikacyjną czy na randkę staramy się o odpowiedni ubiór, makijaż czy fryzurę, a przygotowując nieruchomość na sprzedaż, często nie potrafimy nawet w niej posprzątać. Czy tak powinna wyglądać „reklama”?
To moim zdaniem jest największy błąd osób pragnących sprzedać nieruchomość:
Bałagan.
I to widoczny już na zdjęciach w ogłoszeniu
.

Źle wykonane zdjęcia.

Wykonane zdjęcia są zbyt ciemne i nic na nich nie widać. Często w kadrze pojawia się na przykład ściana lub same drzwi, kiedy zdjęcie powinno przedstawiać przestrzeń, pomieszczenie po pomieszczeniu, w sposób ładny, by zachęcić potencjalnego klienta do zainteresowania się Twoją nieruchomością.


Zdjęcia wykonane tylko z zewnątrz budynku też nie są najlepszym pomysłem.
Kupujący chcą zajrzeć do środka, zobaczyć co tam jest, czego się spodziewać, w jakim stanie jest nieruchomość.

 

Przejrzałam już wiele ogłoszeń i jestem zdziwiona, że w 2018 roku nadal widnieją zdjęcia nieruchomości sprzed 7 lat, a po czym czytam treść, a z niej wynika, że w tym domu jest przeprowadzany właśnie generalny remont. Nieaktualne zdjęcia to bardzo zły pomysł.

 

Zbyt mało zdjęć także ma zły odbiór. Myślę, że odpowiednio byłoby przedstawić minimum jedno zdjęcie z jednego pomieszczenia.  Nie wspomnę już o braku zdjęć w ogłoszeniu… lub zdjęcia panoramiczne, na których widać wszystkie cztery ściany. Zdjęcia wykonane rybim okiem także prezentują się źle. Najlepiej jest je wykonać obiektywem szerokokątnym. Zdjęcie z logiem biura nieruchomości, które zajmuje pół zdjęcia też wygląda nie najlepiej.

Treść ogłoszenia


Sama treść ogłoszenia powinna przedstawiać jak najwięcej informacji o nieruchomości. Najgorsze co przeczytałam to prośba o kontakt telefoniczny w sprawie domu – tylko tyle. Brak informacji o okolicy też nie rokuje najlepiej. Informacje o dojeździe do pobliskiego miasta, czy w okolicy znajduje się park, żłobek, przedszkole, szkoła, przystanek komunikacji miejskiej, a nawet fitness, siłownia czy kino, także zaciekawią przecież potencjalnego klienta.

 

 

błędy sprzedających i podstawy przygotowania nieruchomości

Negatywnie na odbiór wpływa głównie to co jest na zdjęciach.

 

Czyli ów wyżej już wspomniany chaos, ale muszę wspomnieć też o innych aspektach.

Meble poukładane byle jak i niefunkcjonalnie, czasami także niepasujące do wnętrza swoim rozmiarem, zbyt duże optymalnie zmniejszają przestrzeń. Nie zagospodarowane pomieszczenia lub zagospodarowane źle, między innymi:

– Co robią te wszystkie dziwne krzesła, stoliki i komody w kątach pustych pomieszczeń?

– Dlaczego stolik nie stoi przed sofą, a gdzieś z tyłu pod ścianą?

– Dlaczego jak już zadbano o stolik przed sofą, krzesła przy stole jadalnianym są usytuowane nogami do góry leżąc na stole?

 

Pamiętaj, że klienci nie mają wyobraźni i przedstawiając lokum do sprzedaży musisz im podać… pokazać! podstawowe informacje jak na tacy. 

 

błędy sprzedających i podstawy przygotowania nieruchomości błędy sprzedających i podstawy przygotowania nieruchomości

Jak zaradzić błędom:

 

Dlatego najlepiej dobrze przygotuj się już do wykonania zdjęć ogłoszenia. Posprzątaj nieruchomość i pobaw się w stylistę wnętrz. Nie musisz wykonywać tej pracy profesjonalnie, nie musisz komuś płacić za konsultację czy pomoc, zrób to sam na tyle ile potrafisz, a to już jest połowa sukcesu. Do wykonania zdjęć wybierz jasną porę dnia, zdjęcia powinny przedstawiać szerokie kadry i duże przestrzenie. Wykonaj minimum tyle zdjęć ile lokal ma pomieszczeń.

Napraw usterki, nie tuszuj wad mieszkania, a kiedy pojawi się pierwszy oglądający, staraj się by mieszkanie wyglądało tak dobrze jak na zdjęciach. Wcześniej możesz przewietrzyć mieszkanie, by było świeże, kup też w kwiaciarni kwiaty, które zawsze cieszą oko ludzi.

 

 

To takie podstawy z podstaw. Każdy powinien sobie z tym umieć dobrze poradzić 😉 A jeśli brakuje ci wiedzy lub umiejętności, albo jeśli chcesz wykazać się bardzo dobrą prezentacją mieszkania czy domu, czekam na Twój kontakt 😉

Błędy sprzedających i podstawy przygotowania nieruchomości, to dla większości z nas sprawy oczywiste, ale mimo wszystko nie przykuwamy im wystarczająco uwagi i czasu. Czy mi się wydaje, czy masz już więcej pomysłów na podstawy z aranżacji wnętrz? Pisz koniecznie w komentarzu 🙂

Ściskam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *