Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży i do wynajmu

Miałam ostatnio przyjemność być w pięknym mieszkaniu w Świętochłowicach, gdzie udzielałam konsultacji. Mieszkanie bardzo mnie urzekło, choć pozostawało w 100% do remontu. Ja tak właśnie mam, że jestem takim nieruchomościowym freakiem i zawsze znajdzie się jakaś perełka. Punkt przykuwający uwagę w tym mieszkaniu był pięknym zabudowanym balkonem, zwanym przez właścicieli werandą. Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży i do wynajmy jest znacznie prostsze dzięki takim ciekawym ekspozycjom.

Niedoszła realizacja

Mieszkanie składało się z dwóch pokoi oraz kuchni. Tak jak w niemal każdym przypadku moich interwencji, należałoby zmienić funkcje aranżacji pomieszczeń. W tym przypadku kwestia była dość sporna, dlatego, ze aktualny salon posiadał wejście na werandę, gdyby znalazła by się tutaj sypialnia spełniałaby ona wiele innych funkcji, dzięki temu pokój ten byłby strefą dzienna i nocną zarazem. Za to w drugim pokoju byłaby zdecydowanie lepsza komunikacja kuchnia-jadalnia-salon.

Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży
Proponowane rozmieszczenie pomieszczeń

W ostateczności jednak do realizacji home stagingowej nie doszło, dlatego, że mieszkanie wykupili sąsiedzi zza ściany. Świetna realizacja! Sprzedane przed home stagingiem 🙂

Propozycje HS

Zawsze staram się wykorzystywać wszystko co znajduje się w mieszkaniu. W tym przypadku było całkiem sporo ciekawych przedmiotów. Meble nie były atrakcyjne, ale spokojnie wykorzystałabym stare łóżko, dokupując jedynie materac, no i cały zestaw tkanin, jakie powinny się na nim znaleźć. W takich projektach włącza się kreatywność, wykorzystanie starego kwietnika, i ozdobnego talerza byłoby świetnym stolikiem. To mieszkanie było bogate w sztukę, piękne obrazy dobrze prezentowałyby się na ścianach.

Dodatkowe prace

Do tego dochodziło kilka dodatkowych prac jak wyniesienie starej meblościanki, czy starej szafy w przedpokoju. Taka robocizna odkrywa najczęściej dodatkowe zasoby prac: ściany za szafami są najczęściej gołe i trzeba je całkowicie  dopasować do reszty ścian.

Zabudowany balkon

Urzekła mnie weranda i jej zieleń. Zielony widok za oknem i rośliny umieszczane podsufitowo. Cudny klimacik, romantyczny i relaksacyjny. Koniecznie trzeba podkreślać takie pomieszczenia jako atut! Niestety już nie buduje się takich magicznych miejsc w nowoczesnym budownictwie, więc takie perełki można zwykle znaleźć tylko w kamienicach. Korzystając z metody jaką polecałam wam ostatnio: Jak dobierać kolor do wnętrz, zaproponowałam barwę zieloną na ścianę, ale w formie schłodzonego szmaragdu (Zobacz wpis: Przyroda i szmaragdowa zieleń)

Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży

Poza przygotowaniem nieruchomości

Coś czego home staging nie jest w stanie nigdy pokazać to możliwości projektowe jakie daje mieszkanie. Dlatego myślę przyszłościowo tworzyć dla moich klientów katalogi, w których zainteresowani nieruchomością będą mogli zatrzymać atrakcyjny wygląd nieruchomości, ale także przeanalizować inne formy przerobienia nieruchomości w przyszłości.

Rzuty innych wersji mieszkania:

Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży
Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży

Strata czy zysk

To mieszkanie pomimo planowanego profesjonalnego przygotowania do sprzedaży  pozostawałoby wciąż do remontu. Zdecydowanie dobrze, że sprzedało się tak szybko, lecz prawdą jest, że home staging zwiększyłby wartość lokalu. Czas oczekiwania na nowego właściciela jest niestety wszystkim nieznany, więc zawsze decydujesz sam:

– sprzedać bez home stagingu i negocjujesz z kimś cenę w dół,

– czy wolisz troszkę zainwestować, poczekać dłużej, ale mieć zysk?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *