Stylizacja wnętrz to metamorfoza

Otrzymuję wiele pytań czym różni się stylizacja wnętrz od projektowania wnętrz, dlatego postanowiłam bardziej rozwinąć ten temat. Stylizacja wnętrz to metamorfoza – tak mogłabym to określić najprościej. Dotyczy często nieruchomości zastanych, już urządzonych, w których klient życzy sobie drobnych lub mniej drobnych zmian. W przypadku generalnych remontów jest to ukierunkowanie stylistyczne i propozycja konkretnych rozwiązań, materiałów, mebli i dodatków.

Proponowane zmiany

Początkowo wszystko  sprowadza się do punktu pierwszego: rozmowy, konsultacji i analizy. Metamorfoza może obejmować zmianę zarówno kolorystki ścian, czy podłogi, nadania im faktur, ale także wymianę mebli czy jedynie dokupienie dodatków stylistycznych.

Może zacząłeś się już urządzać, remont ku końcowi, ale cały czas brakuje ci kropki nad i? A może nie wiesz w ogóle od czego zacząć? Te zmiany mają na celu przeprowadzić metamorfozę w nieruchomości, aby stała się bardziej taka jakiej oczekujesz.

Tablica koncepcyjna salonu

Zestawienie kolorystyczne

Oprócz wyznaczenia celu i zakresu zmian oraz prac jakie mają nastąpić wykonuję zestawienie kolorystyczne i materiałowe. Tak zwane tablice kolorystyczne czy tablice humoru. Najpierw są one bardzo ogólne, mogą mieć jedynie na celu obranie odpowiedniego kursu na dobry kolor czy motyw, później bardziej szczegółowe z zestawieniem ze sobą konkretnych przedmiotów czy produktów. Dzięki temu można zaobserwować współgranie kolorystyczne z obranym celem.

Zestawienie kolorystyczne całego mieszkania
Zestawienie kolorystyczne salonu

Aranżacja

Oprócz odpowiedniej stylistyki barw , faktur i motywów ważna jest też aranżacja pomieszczeń, czyli układ funkcjonalny i rozmieszczenie umeblowania. Musisz wiedzieć, że przy pomocy odpowiedniego układu i dobrania kolorystyki jest możliwość manipulacji wnętrzem. Zastosowanie odpowiednich trików, które podniosą sufit, czy przesuną optycznie którąś ze ścian może spełnić wystawione oczekiwania.

Remont to metamorfoza

Stylizacja wnętrz właściwie jest jedynie remontem stylistycznym. Zmianą tapet, kolorów czy umeblowania, albo zmianą rozmieszczenia mebli. Nie ingerujemy na tym etapie w żadne instalacje czy konstrukcje. Cały projekt jest częścią opisową i zawiera jedynie rzuty aranżacyjne, tablice kolorystyczne i listę zakupów proponowanych przedmiotów i materiałów. Nie ma tutaj wizualizacji 3d ani zestawienia szafek.

Sypialnia przed i po

Wycena

Tak jak zawsze mówię (i piszę) wolę wyceniać usługę na miejscu, albo podczas pierwszej konsultacji. Potrzebuję wiedzieć jaki będzie zakres prac, czy będą one jedynie ograniczały się do zmian z wykorzystaniem materiałów zastanych czy propozycją „od zera”. Ma to wpływ na czasochłonność zlecenia. Wstępnie można założyć średnią cenę 500 zł od pomieszczenia. Czyli stylizacja sypialni wyjdzie cię 500 zł niezależnie czy ma 9 czy 13 m2. Natomiast cena się zmieni jeśli w sypialni ma powstań np. wydzielona garderoba.

Kuchnia i łazienka wymagają większego nakładu pracy na odpowiednie dobranie wielu materiałów i urządzań sanitarnych czy elektrycznych, można więc założyć średnią cenę 800zł. Proszę brać pod uwagę, że niektóre pomieszczenia są łączone jak salon z jadalnią i kuchnią, czy nawet sama kuchnia z jadalnią i cena na pewno będzie inna.

Stylizacja wnętrz a metamorfoza online

Takie prace jak najbardziej mogą być przeprowadzone online. Pamiętaj jednak, że wymagana jest spora dawka wspólnej komunikacji, aby całość była dla ciebie jak najbardziej satysfakcjonująca. I  w sumie nie ważne, czy online czy stacjonarnie, komunikacja i rozmowa jest zawsze ważna, bo właściwie to wnętrze jest dla ciebie prawda?

Tablica koncepcyjna salonu
Tablica koncepcyjna kuchni
Tablica koncepcyjna łazienki

Home staging

Taka propozycja współpracy jaką jest stylizacja wnętrz jest też dobra na projektowanie nieruchomości na flipa. Jedna z moich realizacji TUTAJ. Takie mieszkanie wymaga głębszego remontu, rozpoznania, analizy, interpretacji i propozycji kolorystycznych, materiałowych i aranżacyjnych. Zwykły home staging, trwający i tak kilka godzin byłby niewystarczający, a w dodatku mało konkretny. Stąd projekt w postaci tablic kolorystycznych, rzuty układu funkcjonalnego i lista zakupów jest dobrym i tanim rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *