Czy zdecydować się na home staging

Czy ta usługa jest dla wszystkich? Czy naprawdę każdy powinien się na nią decydować? No pewnie, że nie. Wszystko jest dla ludzi – dlatego przygotuj nieruchomość sam, na pewno dobrze Ci pójdzie. Mówię poważnie. To proste. W mojej ocenie każda nieruchomość powinna być dobrze zaprezentowana, jednak wciąż jakieś 80% przygotowanych w ogóle nie są, a kolejne 5% przygotowanych jest średnio lub źle. Czy zdecydować się na home staging? Dla kogo jest home staging? Dziś odpowiedź!

Czy-zdecydować-się-na-home-staging

Większa cena

Wczuj się w rolę i przygotuj nieruchomość sam. Oceń lokalizację, budynek i stan mieszkania/domu. Postaraj się go wycenić. Za ile chciałbyś sprzedać ten lokal? A za ile chciałbyś go kupić? Odpowiedni home staging może podnieść wartość nieruchomości nawet o 10% jej ceny.

Nieruchomość w dobrej lokalizacji

Taki lokal z pewnością sprzeda się szybko, o ile jego cena nie będzie zawyżona. Natomiast jeśli oferta jego sprzedaży / wynajmu pozostaje długo na rynku, oznacza to, ze coś jest nie tak. Tutaj home stager podpowie jak odmienić nieruchomość i pomoże ją „naprawić”.

Nieruchomość w złej lokalizacji

Takie lokale często muszą być wystawione za niską cenę, a jeszcze i tak trzeba czekać na kupującego. Tutaj na pewno spisze się home staging, który będzie miał na celu przyspieszenie transakcji. Dobrze przygotowana nieruchomość będzie dobrze prezentować się w internecie i podczas prezentacji „na żywo”. Taka metoda może przyspieszyć znacząco jej sprzedaż / wynajem.

Zbyt duża cena

Jeśli wystawiłeś swoją nieruchomość za zbyt wygórowaną cenę, usługa home stagingu prawdopodobnie Ci się nie zwróci, a możliwe, że jeszcze cena będzie musiała być obniżona.

Nieruchomości do remontu

Przeglądając oferty, zdecydowana większość z nich nadaje się do remontu, ale w mojej opinie także i do home stagingu i nie mówię tu o generalnej metamorfozie. Oczywiście tak obszerną inwestycja też może być zrealizowana, jeśli klient chce inwestować. Natomiast wszelkie domy po babciach jak najbardziej zaliczają się do realizacji takich zmian, które uczynią nieruchomość atrakcyjniejszą, choć tutaj ciężko jest uzyskać tak zamierzony efekt, jaki oczekuje klient docelowy. To wciąż pozostaje nieruchomość do remontu, jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pokazuje przyszłemu nabywcy gotowe rozwiązania.

Ładne lokale

Ale co to właściwie oznacza? Przecież pojęcie estetyki to pojęcie względne.  Mamy tu na myśli nieruchomość w dobrym stylistycznie stanie, po remoncie, z nowymi meblami, albo „nie z lat prl-u”. Tutaj powinieneś być ostrożny. Twoje mieszkanie z pewnością jest dla ciebie ładne i nie należy w nim nic zmieniać, a wszystko jest ułożone funkcjonalnie i ergonomicznie. Ale możesz się mylić. Twoje mieszkanie może być ekstrawaganckie dla potencjalnego nabywcy, a ty nie zdajesz sobie z tego sprawy. Z drugiej strony jeśli mieszkanie było funkcjonalne dla ciebie, nie oznacza  ze spełni wymagania przyszłego lokatora, gdyż jego preferencje mogą być inne. A po trzecie, ładne mieszkanie, które nie jest odpowiednio uporządkowane i zaprezentowane, wciąż nie jest tak estetyczne jak mogłoby być. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie „czy moje mieszanie jest atrakcyjne” spytaj początkowo kilka osób, które odpowiedzą ci obiektywnie i szczerze.

Zbyt duża ilość pomieszczeń lub pokoje przejściowe

Może być problemowa dla wyobrażenia sobie swojego życia w takiej nieruchomości. Z reguły nie lubimy pokoi przejściowych, gdyż nie potrafimy ich odpowiednio zaaranżować. Zbyt wielka ilość pomieszczeń także jest kłopotliwa, gdyż powstają „pokoje nic”, których funkcja jest nam nieznana, a przyszły nabywca musi mieć podaną funkcję każdego zakątka na tacy. Tutaj warto wspomóc się poradą lub zlecić cały home staging

czy zdecydować się na home staging?
Podsumowanie

Najbardziej polecam usługę home stagingu tym osobom, które chciałyby zwiększyć wartość nieruchomości poprzez odpowiednią jej prezentację, a także tym, którzy chcą przyspieszyć transakcję sprzedaży lub wynajmu. „Naprawianie” domów z pewnością przyda się każdej nieruchomości, która nie sprzedaje się przez dłuższy czas. A jeszcze bardziej tym, których nieruchomość cieszy się zainteresowaniem w sieci, a nie doczekała się transakcji końcowej po oględzinach „na żywo”. Świadczy to o tym, ze prezentacja w Internecie jest ciekawa, ale w mieszkaniu coś odstrasza klientów.  Wtedy home staging rusza na ratunek.

Pozdrawiam ciepło,

Jeden komentarz

  1. Pingback: Domy bez potencjału. Jak sprzedać stary dom - Niezwykłe miejsce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *